Itt az ideje, hogy teszteljük a Samsung legújabb csúcsmodelljét, abból is a kisebb Galaxy S20 névre keresztelt változatát. A készülék mindent megkapott amit a nagyobb S20 Plus testvére, csak kompaktabb méretben. Pontosan 3 dologban különböznek a készülékek. A Plus modellben van 5G támogatás, Egy ötödik lencseként számontartott ToF szenzor is, ami a távolságot hivatott mérni a fotózott tárgy és a telefon között, de ennek hiányát aligha érezzük meg.

Samsung Galaxy S20 specifikáció

  • Test: 151,7 x 69,1 x 7,9 mm, 163 g; ívelt Gorilla Glass 6 elöl és hátul, fémkeret; IP68 besorolás; Kozmikus szürke, Cloud Blue, Cloud Pink, Cloud White, Aura Red színösszeállítások.
  • Képernyő: 6,2 hüvelykes dinamikus AMOLED 2X, 1440x3200px felbontás, 20: 9 képarány, 563ppi; 120Hz frissítési gyakoriság, 240Hz érintésérzékelés; HDR10 + támogatás.
  • Chipkészlet (piactól függ): Exynos 990 (7nm +): Okta-mag (2×2,73 GHz Mongoose M5 és 2×2,50 GHz Cortex-A76 és 4×2,0 GHz Cortex-A55); Mali-G77 MP11. Snapdragon 865 (7 nm): Okta-magos CPU (1×2,84 GHz Kryo 585 és 3×2,42 GHz Kryo 585 és 4×1,8 GHz Kryo 585); Adreno 640 GPU.
  • Memória: 8 GB RAM, 128 GB beépített UFS 3.0 tároló, megosztott microSD nyílás.
  • OS / Szoftver: Android 10, One-UI 2.1.
  • Hátsó kamera: Széles (fő): 12MP, 1 / 1,76 “érzékelő, 1,8 μm pixelméret, 26 mm ekvivalens, f / 1,8 rekesz, PDAF, OIS. Telefonkép: 64MP, 1 / 1,72”, 0,8 um, f / 2.0, PDAF, OIS, 3x hibrid optikai zoom. Rendkívül széles látószög: 12MP, 1 / 2,6 “, 1,4 µm, f / 2,2, rögzített fókusz.
  • Elülső kamera: 10 MP, f / 2,2, 26 mm (széles), 1 / 3,2 “, 1,22 um, Dual Pixel PDAF.
  • Videofelvétel: Hátsó kamera: 8K 4320p @ 24fps, 4K 2160p @ 30 / 60fps, FullHD 1080p @ 30/60 / 240fps, 720p @ 960fps. Elülső kamera: 4K 2160p @ 30 / 60fps, FullHD 1080p @ 30 / 60fps.
  • Akkumulátor: 4000 mAh, 25 W gyors töltés támogatása a Power Delivery 3.0 szolgáltatáson keresztül (a dobozban található 25 W töltő).
  • Egyéb: Gyors Qi / PMA vezeték nélküli töltés 15W; Teljesítmény bank / fordított vezeték nélküli töltés 9W; Ultrahangos megjelenítés alatt lévő ujjlenyomat-olvasó; NFC; FM rádió (csak az Egyesült Államokban és Kanadában); Sztereo hangszórók; Samsung DeX támogatás (asztali élmény).

A doboz tartalma

A doboz egyszerűbb és letisztultabb a Galaxy A szériánál, azonban ezt úgyis csak addig látjuk amíg ki nem vesszük belőle a telefont. A Samsungoknál megszokott csomaggal találkozhatunk se többel se kevesebbel. Kapunk egy fülhallgatót, egy 25W-os gyorstöltőt és egy töltőkábelt is.

Samsung Galaxy S20 dizájn és külső

A szelfi-kamera a kijelző közepén van elhelyezve kivágott stílusban, ami most a legtöbb Samsung modellre jellemző. A kijelző egy megszokottnál magasabb 20:9 képarányt kapott aminek köszönhetően, futurisztikusabbá és valamivel szimmetrikusabb megjelenésűvé vált.

Az alsó káva még a megszokottnál is kisebb lett, ami egyrészről jó, másrészről viszont kevésbé, mivel könnyebb véletlenül működésbe hozni az alkalmazásváltót, vagy a gesztusvezérlést, mivel kevesebb helyet nyújt a hüvelykujj pihentetésére. Nem találtuk azonban ezt akkor hátránynak az új Galaxy S20 készüléken, ami nagyrészt annak köszönhetően, hogy a Samsung fokozott figyelmet fordít az UI kialakításra és a gesztusvezérlésre, amelyet az OneUI 2.0-val  vezetett be.

Az előlapon található íves kijelző rész intenzitása és felülete kissé csökkent, összehasonlítva a korábbi Galaxy S generációkkal. Ez szerencsére messzemenően javítja a tényleges kezelhetőséget és az ívelt területeken is, mivel sokkal kevesebb a véletlen érintés. Ezek már nem furcsa szögben vannak, és így könnyebben is simul a tenyerünkbe a készülék.

A készülék háza, már amennyi maradt belőle természetesen fémből van. Az eddigi S modellekhez képest a fém vastagsága a felére csökkent, ami nagyon elegánsnak hat, azonban reméljük nem megy a szilárdság rovására, Az alábbi képen például a S10-hez képest az S20 fémkeretének nagyrésze észrevehetően vékonyabb. Ez leginkább abban a térségben mutatkozik meg, ahol a bekapcsológomb és a hangerőszabályzó található, mivel az előlapnak ezt a részét kissé meg kellett szélesíteni, hogy a gombokat kényelmesen lehessen belefaragni. Az oldalakon lévő extra helyet egy szélesebb és agresszívebb görbe veszi a hátlapon, amitől sokkal kényelmesebb kézben tartani, mint az egyenes hátlappal rendelkező mobilokat.

A méretekről szólva a Galaxy S20 könnyedén becsapja a szemünket, ránézésre vékonyabbnak tűnik, de 7,9 mm vastagságban nem különbözik a legtöbb testvérétől. Ugyanez vonatkozik a súlyra is, amikor az S20 a skála 163 grammra dől. Referenciaként a Samsung Galaxy Note10 súlya 168 gramm, és méretei majdnem megegyeznek a Galaxy S20 készülékkel – 151 x 71,8 x 7,9 mm-rel a Note10-nél és 151,7 x 69,1 x 7,9 mm-rel az S20-on.

Fontos, hogy az S20 valódi zászlóshajó, amely nagyjából megegyezik a nagyobb testvére, az S20 Plus tulajdonságaival csak kisebb méretben, anélkül, hogy fontos részleteket és funkciókat kihagyna. Egyszerűen külső szempontból, az azonos kialakításon túl, ugyanazt az IP68 por / vízállóságot kapja. Ugyanaz a sztereo hangszóró beállítás. És belülről olyan dolgok vannak, mint a már említett nagy akkumulátor, a 15W Qi gyors töltés, az FM rádió, az NFC és a teljes sor érzékelő.

Ultrahangos ujjlenyomatolvasó

A képernyőn alul levő ujjlenyomat-olvasó ugyanaz, mint a 10. megjegyzésnél és az S10 előtt. A Qualcomm készítette, és továbbra is ultrahang technológiát használ ahelyett, hogy a versenytársak gyorsabban használnák az optikai alternatívát. Pontossága messze nem messze van a csillagoktól, és úgy gondoljuk, hogy nem biztosítja a zászlóshajókhoz megfelelő felhasználói élményt.

Végül és valószínűleg legkevésbé, mivel biztosak vagyunk benne, hogy ez fog megjelenni, a Galaxy S20 készüléken nincs állapotjelző LED. Ehelyett a Samsung azt várja el, hogy a felhasználók támaszkodjanak a AOD megjelenítésre.

6,2 hüvelykes dinamikus AMOLED 2X kijelző

A Samsung jelenlegi kijelzőtechnológiai márkája alig húzza le a nyelvét. Mindazonáltal ez az egyetlen rossz dolog, amit mondhatunk a Dynamic AMOLED 2X egészéről és a Galaxy S20 hihetetlenül éles, 6,2 hüvelykes egységéről. A natív 1440 x 3200 pixel felbontással, csakúgy, mint a nagyobb testvérek és a legkisebb átló, technikailag a csúcs legmagasabb, körülbelül 563 ppi. Nem mintha néhány egész számbeli különbség valóban változtathat ebben a felbontásban és méretben, de szeretnénk rámutatni erre.

Az OLED panelek ezen új generációjának fénypontja természetesen a 120 Hz-es frissítési frekvencia. Nagyon örülünk, hogy ezt a funkciót a kisebb S20 is megkapta és nem csak a nagyobb testvérei. Ha még nem tapasztalt valaki 60Hz nél magasabb képfrissítést akkor szinte el sem tudja képzeni mekkora ugrást jelent minőségben és felhasználói kényelemben. A 120 Hz hatalmas változásnak fog tűnni. Mind az animációk, mind a grafikák gyorsabbnak és élesebbnek hatnak majd (pedig a valóságban pont ugyanolyan gyorsak), és egy ilyen kijelző használata után nehéz visszatérni a régi 60Hz-es képfrissítésre.

Mindezt a fényerőt, a technikailag végtelen kontrasztot és a színképességet a HDR10 + megjelenítés támogatja. Ez aligha lehet meglepetés a Samsung zászlóshajóján. Ezenkívül a tartalom elérhetőségével, a Widevine-szintekkel és hasonlókkal kapcsolatban sem merülnek fel aggályok. Netflix, Amazon Prime Video, YouTube – mindegyik remekül működik az S20 készülékkel, felismerve a HDR adatfolyamot, és ennek megfelelően beállítva, a színek sokkal kiemelkedőbbek és élesebbek, mint egy egyszerűbb készüléknél.

A Samsung Galaxy S20 akkumulátor élettartama

A Samsung Galaxy S20 csinos, 4000 mAh-os akkumulátort tartalmaz a korábbi Samsung zászlóshajókhoz képest. Meglehetősen lenyűgöző növekedés, ha közvetlenül összehasonlítjuk a Galaxy S9-et 3000 mAh-val és az S10-tel, 3400 mAh-nál.

Teszteltük a gyorstöltést is. A tényleges töltési sebesség szempontjából az S20-at teljesen kimerült állapotból teszteltük a lehető legjobb töltési forgatókönyv elérése érdekében. Mindössze 10 perc alatt sikerült  23% -ot töltenünk a gyári a 4000 mAh-os akkumulátorba. Fél órás töltés után pedig 55% -a volt a készülékben, a teljes feltöltés csak körülbelül néhány perc alatt, vagy egy óra alatt eltelt. ez abszolút kiemelkedőnek számít.

A telefon feltöltésének utolsó módja a Qi / PMA vezeték nélküli töltés akár 15 W-ig. És az S20 még olyan plusz funkcióval is rendelkezik, hogy egy energiabankként szolgáljon a fordított töltéshez – vezeték nélkül, olyan kiegészítőkhöz, mint például a Galaxy Buds, és bármi máshoz vezetékes, akár 9W teljesítményig.

Galaxy S20 teljesítmény Exynos vs Snapdragon

A Samsung tipikus zászlóshajója szerint az S20 két különálló chipset összeállításban kapható – az egyik a házon belül fejlesztett Exynos készlet, a másik a legújabb Qualcomm Snapdragon 865  termék. Ez utóbbi leggyakrabban az Egyesült Államokban található, míg az előbbi hazánkban és egész európában is. Ebben az esetben, csakúgy, mint a nagyobb testvérei, az S20 vagy Exynos 990 lapkakészlettel vagy Snapdragon 865-tel van felszerelve. Mindkettő hatékony 7nm + -es gyártási technológiával készül. A teljesítményük hasonló, azonban hosszútávon, a melegedés hátrányának betudhatóan a tengerentúlon kapható Snapdragon változat jobban teljesít.

Az Exynos lapkakészlet mesterségek tesztek alapján kissé hátrányban marad at akkumulátor hatékonyságát tekintve. A tesztelésünk alatt álló egység Exynos 990 volt. Snapdragon 865-tel átlagosan egy órát tovább használható a készülék. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az adott Exynos 990 telepítése a Galaxy S20-ban hiba lett volna, mivel így is a legerősebb rendszer chipet kapjuk amit mobilokba építenek, továbbá a kamera képfeldolgozása ebben a lapkában jobban kidolgozott, mint a Qualcomm-al szereltben, tehát leegyszerűsítve szebb képeket készít a beépített és tökéletesre csiszolt mesterséges intelligenciának köszönhetően. Valamit-valamiért. Az S20 a Plus modellel ellentétben nem képes valódi 5G hálózat elérésre, csak úgynevezett Sub6 támogatása van, ami a 4G-nél gyorsabb nem nem éri el az 5G szintjét. Őszíntén szólva, jelentős különbséget egy átlag felhasználó egyáltalán nem fog érezni köztük.

Vadonatúj hármas kamerabeállítás

Mivel az S20 család teljesen új kamera kialakítást és több lencsét kapott, ezért joggal várhatjuk el a legjobb képek elkészülését, és ebben nem is okoz csalódást a legújabb csúcsmodell. A kamerasziget, két 12MP-es lencsét és egy 64MP-t fő optikát tartalmaz. Ehhez az S20 + csak egy “DepthVision Camera” -t kapott pluszban, amivel csak a portré képek javítása érhető el, így ha ez a funkció nekünk nem létkérdés, akkor semmi különbséget ne vehetünk észre a kisebb és a nagyobb testvér kamerája között.

Természetesen kissé mélyebbre kell nézni, hogy észrevegyük az új generációs kamera fejlesztéseit. A Samsung S5K2LD 12MP fő érzékelőjével kezdve, egy f / 1,8 rekeszű lencse mögött. Amit ezzel kapsz, szép és nagy 1,8 μm-es pixel, ami 1 / 1,76 “-es érzékelőt eredményez. Elég tisztességes frissítés az elmúlt generációs 1,4µm pixel és az 1 / 2,55” típusú érzékelőhöz képest. És egyéb extrák szempontjából ez az új SAMSUNG ISOCELL érzékelő még mindig rendelkezik Dual Pixel PDAF tech és OIS technológiákkal.

Végül továbbmegyünk az S20 valószínűleg legérdekesebb új kiegészítéseként, és a Samsung marketingjének új termékére a Hybrid Zoom-ra. A 64MP, f / 2.0 Samsung Bright S5KGW2 érzékelő, 1 / 1,72 “méretével és 0,8 µm pixeljével, az a hardver, amelyet a Samsung az S20” 30x hibrid optikai zoom “marketinggel emleget. Elméletben elég jól hangzik, de, az objektív által biztosított tényleges optikai zoom szint gyakorlatilag jelentéktelen a digitálishoz viszonyítva. 30x Zoom-mal, 12Mp képeket készíthetünk. Ez azt jelenti, hogy a Samsung nem valóban a lencse mozgatásával és a fény törésével hozza közelebb a fotózott tárgyakat, hanem a nagyobb 64Mp képből történő kivágást használja, néhány fejlett feldolgozási algoritmussal kombinálva, hogy létrehozza a “hibrid optikai zoomját”, egy lenyűgöző- 30-szoros nagyítású lehetőséggel. Az “optikai” név használata tehát technikailag helyes, mert valóban van benne optikai zoom, de a nagyítás további részét kizárólag a rendszer végzi el egy nagyobb képből kivágva

A képek a száraz tényeket leszámítva, természetesen tökéletesek, mind nappali, mind éjszaka megfelelő fotókat készíthetünk vele. A Galaxy S20 12MP-es elsődleges kamerájával kapunk egy mindenre használható lencsét. Nem mintha kevesebbet vártunk a Samsungtól.

A Galaxy S20 fényképei szinte nem különböznek a Note10 képeitől. És bár az S20 Ultra feldolgozása eltérő, a színek is azonosak – az egyes részleteket jobban teszi az S20, míg másokat jobban rögzíti az S20 Ultra, tehát ez az összehasonlítás valóban döntetlen. De fényes napsütéses napon épületek fényképezése aligha jelent kihívást bármely modern okostelefon számára, nem is beszélve ezekről a zászlóshajókról. A színek kedvesek és élénkek, ami kiemelkedően természetesnek hat. A kamera szoftver emellett nagyon jó munkát végez a torzulások kijavításában. A finombeállításokkal szinte  a végtelenségig hangolhatjuk a fotóinkat.

Összegzés és vélemény és ár

A viszonylag kompakt méret és az erőteljes belső kombináció azt jelenti, hogy nehéz feladat olyan konkurens telefonok meghatározása, amelyek megfelelnek az S20-nak. Valójában az egyetlen másik kompakt telefon, amely versenytársa lehet, talán az Apple iPhone 11 Pro. Összehasonlítható, még ha rendkívül eltérő felhasználói élményt nyújt. Érdemes megjegyezni, hogy az S20 nagyobb és gyorsabb kijelzővel, nagyobb akkumulátorral és több töltési lehetőséggel (gyorsabb is) rendelkezik. Ami a legfontosabb oldalt illeti, az iPhone 11 Pro talán egy hangyányival jobb kamera képességekkel rendelkezik, de ez csak sokszoros nagyítás és elemzés után észrevehető. Minőségi, jól összerakott készülék, kívül és belül is. Az ára sajnos itthon nagyon magas, de a szolgáltatóknál valószínűleg idővel kedvezményesen is be lehet szerezni majd.

Előnyök

  • Kiváló anyagminőség és összeszerelés. IP68 besorolás.
  • Megkapja az S20 + összes tulajdonságát
  • Ismerős, mégis modernizált tervezési és kezelési elrendezés.
  • Kiváló 120 Hz-es AMOLED kijelző.
  • Gyors töltési megoldások, beleértve egy 25W-os töltőt a dobozban.
  • Nagyon jó sztereo hangszóró.
  • Kiváló zászlóshajó teljesítmény.
  • Sokoldalú hármas kamerabeállítás, lenyűgöző képminőséggel és következetességgel.

Hátrányok

  • Az ujjlenyomat-érzékelő teljesítménye hagy némi kívánnivalót maga után.
  • Az S20 folyamatos terhelése alatt elkerülhetetlen a CPU melegedése.
  • A zoom kamera nem olyan éles, mint az S20 Ultra kamerái 4x vagy 10x-nél.